Atölye Çalışması

Yöneten:
Beliz Kudat
Yeşim Cimcoz

Buluşma Tarihleri:
Ekim 2016 itibariyle her ayın son Cuma günü

Buluşma Saati:
10:00 - 16:00

Buluşma Yeri:
Her ay belirlenen bir mekanda, sonra İstanbul sokaklarında, insanlarında, ruhunda.

devamı...

Eskiyi Arayanlar İçin

Eski İstanbulu Yazıyorum çalışmalarının gittiğine üzülenler, keşke eskisi gibi kalsaydı diyenler, sadece amatör kalmayı isteyen, sadece içinden geldiği gibi yazmak isteyenler... sizi unutmadık! Biz ayrıca hala yılda en az iki defa İstanbul'un bir semtine gideceğiz. Hatta bazılarınızın çok istediği gibi bir hafta sonu gezisi bile düşünüyoruz. Bu gezilerimiz tam eski İstanbul'u Yazıyorum tadında olacak. Tek şartımız yazmanız. Katılım yine ücretsiz olacak, yeme içme sizden olacak. Yazılarınız yine yayınlanacak, yine beraber yazıp okuyacağız. Sadece yılda iki defa olacak. :) Buradan tarihler hakkında duyuruları takip etmeyi ihmal etmeyin.

Anasayfa 2010-2016 Dönemleri Kuzguncuk Berna Erpolat

Bu seher vakti ben heyecanla uyanmıştım ama gördüğüm kuzguncuk sokakları sanki uyuyor gibiydi. Yıllar önce bu sokaklarda hayatı paylaşan bir çok renkli ruhun hala varlığını hissettim. Bana gülümseyen bir yaşlı amca,'Şu kıza bak hele bu fotoğrafları çekiyor ama bilmiyor ki bu evde ben neler gördüm, ne lezzetler, ne aşklar yaşadım 'diye fısıldadı kulağıma. Ben dururmuyum kafamı kaldırıp bir göz kırptım en havalısından. Hava çok soğuktu, bu yüzden çocuk parkında sadece kuşlar vardı. Esnaf çok sıcaktı, izin istedeğim antikacı dükkanındaki beyefendi fotoğraflarını çekerken sanki kırk yıldır tanışıyormuşuz gibiydi. Çok az semtte bulunur bir hal olduğunu düşünüyorum yabancıya samimi yaklaşımın.

İstanbul değişiyor,gelişiyor ama kuzguncuk inatla koruyor; eskiyi,komşuluğu özgün olmanın değerini, bu semtin her bir taşı biliyor. Sanki bir el koruma yapmış bu sabah yüreğime yeniden bu tohumu ekmem için,özgün olmanın kıymetini hatırlamam için duruyor. Kimbilir kimlere ilham verecek,ben mesajımı aldım. Dantel gibi işlenmiş detayları olan o güzel evlerin fotoğraflarını çekerken, biraz yukarıda içimi acıtan ev manzaraları vardı. Bu içiçe geçmiş yaşamlarda hayatın gerçeğini yeniden sorguladım. Bizler çok şanslıydık,yukarıdaki evlerdeki yaşam ayrıcalıklıydı.Bu semtte farklı iki hayat yaşanıyordu. Kimse kimsenin alanına girmiyor,saygı duyuyor,olduğu gibi olmasına izin veriyordu. Kimler geldi,kimler geçti diye düşündüm kaldırımlarında,bir ev vardı yukarıda çok keyifli bir hanımdı sahibesi; resmini çektirirken şen kahkahalar attı. 'Herkes çekiyor ama resim getirmiyor'diye sitem etti. Söz verdim ona umarım beceririm daha bir anlamlı kılarız bu günü her ikimiz içinde.  
 
 
YEŞİM'E
 
Bir farklı el değdi bugün yüreğime,
 
Kağıt ve kalemle başladı yolculuk,ilk durak kuzguncuk.
 
Bundan böyle,nefesi nefesimde bir özel kadın...
 
Gel ey seher gözlü,her dem bizlerle,
 
Bir sebep eyler Yaradan,seni nice gönüllere....

Berna Erpolat - Kuzguncuk Evleri
14 Ocak 2010 Perşembe

Paylaş

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Son Ekleneler...